Trasy rowerowe


Zachęcamy gorąco Państwa do zwiedzania na rowerze okolic Kopalina podczas spędzanych u nas wczasów. Ta forma aktywnego wypoczynku chyba najlepiej pozwoli dotrzeć do ciekawych miejsc, których jest całe mnóstwo na terenie gminy Choczewo. Wytyczone szlaki rowerowe prowadzą przez najpiękniejsze zakątki naszego terenu, ukazując ich bogactwa, zapewniają edukację historyczną i ekologiczną oraz zapewniają czynny i atrakcyjny wypoczynek .
Łączna długość przygotowanych ścieżek na terenie gminy wynosi około 55 kilometrów. Jeśli Państwo nie przyjechali z własnym rowerem to istnieje możliwość wypożyczenia go na terenie miejscowości Kopalino. Można niektóre z tych szlaków przebyć pieszo, a nawet konno.

Szlak żółty o długości 9 km. Rozpoczyna się tuż za Choczewem i prowadzi przez Kierzkowo do ścieżki przyrodniczo – leśnej w pobliżu leśniczówki Szklana Huta. Przecina się tam ze szlakiem niebieskim, którym to możemy dojechać do Kopalina czy też Lubiatowa nad samo morze. Szlak żółty kończy się w lesie na pograniczu Gminy Choczewo z Gminą Krokowo. Polecamy tą trasę rowerową naszym wypoczywającym aktywnie gościom w celu zwiększenia bezpieczeństwa ruchu rowerowego. W ten sposób omijamy ruchliwą w sezonie letnim drogę Choczewo- Lubiatowo, Kopalino.

Szlak zielony o długości 10 km. Rozpoczyna się za Choczewem, następnie prowadzi szosą na Łętowo (w kierunku jeziora Choczewskiego), szlak jest dobrze oznakowany, wiec nie powinno być problemów. Pedałując tą ścieżką okrążamy jezioro podziwiając otaczającą nas przyrodę oraz alternatywne źródła energii: elektrownie wiatrową i baterie słoneczne. W pewnym momencie trasa zbacza do miejscowości Starbienino, gdzie znajduje się odrestaurowany pałacyk z XIX wieku otoczonym parkiem. W zabytkowym pałacyku mieści się obecnie wydział Ekologiczny Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego, i między innymi pracownia rzemiosła artystycznego. Niewątpliwą atrakcją jest usytuowana na najwyższym wzniesieniu przed wsią (rozpościera się z stamtąd piękny widok na okolicę) wieża o wysokości 40m z turbiną wiatrową. Kolektory słoneczne zainstalowano na południowej ścianie pawilonu przy dworku. Ośrodek posiada także własną biologiczną oczyszczalnię ścieków. Na trasie szlaku przygotowano miejsca przeznaczone na odpoczynek oraz tablice informacyjne.

Szlak niebieski o długości 13 km. Rozpoczyna się na parkingu za Osiekami i przez las wiedzie w kierunku ścieżki przyrodniczo-leśnej (koło Szklanej Huty). Skąd idzie dalej na północ koło Wydmy Lubiatowskiej, wzdłuż brzegu morskiego przez Lubiatowo i Kopalino, by połączyć się ze szlakiem żółtym. Trasa niebieska ma na celu zapoznanie głodnych wiedzy turystów z problematyką wzmacniania brzegu morskiego, utrwalania wydm oraz poznaniem lepiej lasu i zachodzących tam procesów oraz przestawić pracę leśników. Pokazuje roślinność wydmową, pomniki przyrody i ukazuje zamierzchłą historie tych ziem (kurhany).

Szlak pomarańczowy o długości 22,5 km. Początek swój ma na Promenadzie Bursztynowej w Kopalinie i przebiega przez miejscowości gminy Choczewo: Kopalino, Biedrowo, Słajszewo, Sasino i Osetnik. Na szlaku rowerowym zobaczymy miedzy innymi: ruiny młyna wodnego, łąki biebrowskie, aleję starych dębów, pałac w Sasinie pochodzący z 1868 roku, rezerwat przyrody ” Choczewskie Cisy „, latarnię morską Stilo, kosodrzewinę rosnącą na wydmach. Szlak pomarańczowy kończy się za miejscowością Sasino na granicy gminy Wicko.
Witryna oparta o WordPress i skórkę Sunset. Odwiedziło ją 43650 osób .
Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017.