Latarnia morska Stilo


W odległości około 10 kilometrów od miejscowości Kopalino znajduje się Latarnia morska Stilo. Z Kopalina prowadzi do niej między innymi pomarańczowy szlak rowerowy wiodący przez malownicze tereny gminy Choczewo. Latarnia Stilo usytuowana jest na wydmowym wzgórzu, położonym 55 metrów n.p.m. w odległości 1 kilometra od linii brzegowej Bałtyku.
Historia tego obiektu sięga początku ubiegłego stulecia, kiedy to został wybudowany przez Niemców (lata 1904-1906). Trzeba na wstępie nadmienić, że nadal pełni funkcję czynnej latarni i jest jedną z siedemnastu latarni usytuowanych nad polskim Bałtykiem. Na betonowym fundamencie, pokrytym płytami z białego granitu, postawiono szesnastokątną budowlę mająca u podstawy 7,3 metra szerokości, zrobioną z gotowych elementów ze staliwa, zespolonych w całość przy pomocy śrub.
Od czasu wybudowania latarnia morska przeszła szereg zmian, ale charakterystyczne ubarwienie elewacji (podłużne pasy koloru: czarny, biały, czerwony) pozostało bez zmian i nieodzownie kojarzy się odwiedzającym to miejsce gościom. Przebudowano, zmodernizowano między innym dwukrotnie źródło światła oraz stół obrotowy z elementami optycznymi (1975). Promień światła halogenów widoczny jest obecnie z odległości około 23,5 mil morskich. Halogeny te umiejscowione są na wysokości około 34 metrów licząc od podstawy latarni, a wysokość n.p.m. świateł wynosi blisko 90 metrów. Można sobie wyobrazić jaki musi się z niej rozpościerać widok na okolice naszego wybrzeża. A tych turystów, którym wyobraźnia nie wystarcza zapraszamy serdecznie do odwiedzenia latarni morskiej Stilo.
Udostępniona jest dla zwiedzających od roku 1991 w sezonie letnim (od początku czerwca do końca sierpnia, w godzinach: od 10.00 do 18.00).
Witryna oparta o WordPress i skórkę Sunset. Odwiedziło ją 43651 osób .
Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017.